O inteligentnych budynkach słyszeliśmy już chyba wszyscy. Wciąż rozmawia się o tych kwestiach w środowisku architektów, ale również dyskutują o tym konsumenci. Czy rzeczywiście opłaca się zainwestować w tego rodzaju budynki? Jakie konkretnie technologie będą w nich wykorzystywane? Czy to oznacza, że będziemy mogli na przykład w każdym miejscu na wielkim ekranie pograć sobie w darmowe gry hazardowe bez rejestracji albo dom będzie z nami rozmawiać? Wśród konsumentów występuje wiele błędnych hipotez dotyczących funkcjonowania takich nieruchomości. W praktyce jednak inteligentny dom to po prostu będzie budynek, który jest bardzo zaawansowany technicznie. Wiąże się to z posiadaniem przez taką nieruchomość systemu czujników, a także detektorów. Występować wówczas będzie także zintegrowany system zarządzania obecnymi tu instalacjami. Wszystkie te ulepszenia mają się oczywiście przekładać na znacznie większą wygodę codziennej egzystencji domowników w każdym pomieszczeniu. Ten kierunek jest z pewnością przyszłościowy i będziemy zauważali coraz więcej ofert mieszkań inteligentnych.
Jak dom wykorzystuje technologie?
Budynek będąc inteligentnym domem, będzie funkcjonować trochę tak jak duże urządzenie. W praktyce więc elementy systemu będą przesyłały informacje, na które właśnie budynek będzie reagować. Dotyczą one zmian środowiska na zewnątrz i wewnątrz nieruchomości. Innymi słowy, jeżeli któryś systemów będzie identyfikować zmiany, to w takiej sytuacji informowane o tym są pozostałe systemy. Dane te wówczas są uwzględniane w ich pracy.
Główne zalety inteligentnego domu
Konsumenci, którzy zastanawiają się nad zainwestowaniem w dom inteligentny najpierw oczywiście sprawdzają wszystkie kluczowe zalety, jakie gwarantuje taka nieruchomość. Nie da się ukryć, że zalet będzie tu całe mnóstwo. Przede wszystkim gwarantowaną mamy wówczas znacznie większą funkcjonalność domu. Zapewnione jest także bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania. Przekłada się to także na wymierne zyski pieniężne. Inteligentny dom gwarantuje zmniejszenie kosztów eksploatacji. Do tego będzie dochodzić jeszcze znacznie mniejsza emisja zanieczyszczeń. Poza tym z założenia inteligentna nieruchomość mieszkalna nie powinna negatywnie oddziaływać na osoby, które znajdują się w środku.
Zastosowanie inteligentnych budynków
Oczywiście inteligentny dom to tylko jedna z form wykorzystania technologii w budynku. W końcu tak wygodne innowacyjne systemy zarządzania nieruchomością można wykorzystywać także w firmach oraz instytucjach. Wykorzystuje się także inteligentne budynki biurowe i przemysłowe. Omawiane systemy mają głównie za zadanie integrować, kontrolować, monitorować oraz raportować funkcjonowanie różnych elementów. Chodzi więc o system alarmowy, monitorujący, ale również oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne. Poza tym technologie takie gwarantują znacznie skuteczniejsze zarządzanie systemem przeciwpożarowym i pogodowym. To także lepsze wykorzystanie ogrzewania pomieszczeń i sterowanie oddymianiem. To, co cenią sobie użytkownicy inteligentnych budynków to także system kontroli dostępu, sterowanie wentylacją i klimatyzacją. Jednym z praktycznych rozwiązań jest także symulacja obecności, gdy na przykład wyjeżdżamy na długie wakacje, a dom zostaje bez opieki. Wtedy opiekują się nim właśnie inteligentne technologie, zapalając światło na przykład w różnych częściach nieruchomości i na zewnątrz. Poza tym inteligentne budynki zapewniają magazynowanie energii odnawialnej.
Jednostka centralna w domu inteligentnym
Kluczowym elementem takiego systemu jest jednostka centralna, czyli na przykład komputer. Może on być połączony z wieloma różnymi czujnikami zlokalizowanymi w różnych miejscach nieruchomości. Mogą być zamontowane wewnątrz oraz na zewnątrz budynku. Poza tym komputer ten może być kompatybilny z innymi domowymi urządzeniami. Będzie się, więc komunikować z grzejnikami, wentylatorami, piecem CO, źródłami światła, a także siłownikami przyokiennymi i żaluzjami.