Cyfryzacja społeczeństw zachodnich z pewnością będzie postępować. Proces się pogłębia, a nie chodzi tylko i wyłącznie o jakieś proste rozrywki takie jak nowe kasyna bez depozytu lub kupowanie konsol do gier. Są to oczywiście w naszym życiu ważne przestrzenie, ale nie mniej istotna jest także motoryzacja. To właśnie w tym obszarze pojawia się także coraz więcej inteligentnych rozwiązań. Bardzo duża ilość koncernów motoryzacyjnych decyduje się na przeprowadzenie bardzo intensywnych zmian w swoim funkcjonowaniu, jeśli chodzi o produkcję. Na dużą skalę samochody przechodzą intensywną transformację, co w efekcie skutkuje większą wygodą podróżowania. Co nas najbardziej kusi? Przede wszystkim to, że do dyspozycji dostajemy auta niezwykle bogato wyposażone, które bazują na przykład na łączności sieciowej. Pomimo jednak intensywnego rozwoju takich technologii część producentów jeszcze nie decyduje się na wykorzystanie usług internetowych w swoich samochodach, co jest chyba błędem, ponieważ potrzeby konsumentów są ogromne.
Innowatorzy technologii motoryzacyjnych
Z pewnością jednym z większych innowatorów w tym kontekście w przestrzeni motoryzacyjnej jest firma Tesla. Ta marka właśnie wyjątkowo koncentruje się na wdrażaniu rozwiązań online w swoich samochodach. W statystykach jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie usług łącznościowych. Zaraz za tą firmą plasują się tak znane Marki jak BMW oraz Mercedes Benz. Kierunek ten jest z pewnością przyszłościowy, ponieważ modernizacja różnych modeli pojazdów to całkowicie normalny proces występujący w branży motoryzacyjnej. Większa dostępność do połączeń pomiędzy urządzeniami za pośrednictwem sieci, ułatwia po prostu korzystanie z różnych funkcji zamontowanych w pojazdach. To także oczywiście może się przekładać na bezpieczeństwo, na przykład w kontekście wygodniejszego nawigowania.
Wyższa wartość pojazdu
Z opublikowanego przez Capgemini raportu wynika, że do 2023 roku jeździć po drogach będzie około 352 milionów aut, które będą połączone z siecią. Kierunek takich transformacji ma swoją przyczynę w opiniach samych użytkowników. Jak możemy przeczytać w raporcie około 2/3 badanych kierowców jest zdania, że tego rodzaju rozwiązania będą podnosić na wyższy poziom doświadczenia kierowców, ale także wartość samego pojazdu. Inną bardzo ważną informacją przekazaną przez respondentów jest także skłonność do zakupu droższego samochodu. Otóż więcej niż 50% badanych otwarcie stwierdziło, że byłoby w stanie zmienić markę samochodu, ale także więcej za niego zapłacić, jeżeli oferowałby on większe możliwości w zakresie wymiany danych.
Nie tylko producenci wyposażają pojazd
Dużo też się zmieniło, jeżeli chodzi o to, kto konkretnie jest odpowiedzialny za wyposażenie samochodu. Parę lat temu kierowcy bez względu na swoje potrzeby musieli po prostu zadowolić się tym, co w zakresie wyposażenia zagwarantowali producenci motoryzacyjni. Wystąpiły w tej sferze jednak spore zmiany. Do gry wkroczyły bowiem firmy technologiczne. To one właśnie całkiem sprawnie sobie radzą w przestrzeni auto motive, ponieważ oferują możliwości niezwykle prostego skonfigurowania smartfonów z pojazdami. Jednocześnie jest to bardzo duża konkurencja dla samych producentów samochodów, ponieważ muszą oni się starać jeszcze bardziej. Nie mają wyjścia i muszą po prostu sprostać oczekiwaniom konsumentów.
Kierunek rozwoju usług online
Warto tu zauważyć, że sporym hamulcem, jeśli chodzi o rozwój takich usług online w samochodach, jest mylne postrzeganie wdrażania takich technologii. Powszechne jest wręcz przekonanie, że to właśnie producenci pojazdów mają obowiązek samodzielnie wprowadzać innowacyjne rozwiązania. A przecież jednym z lepszych rozwiązań może się okazać właśnie wsparcie z zewnątrz ze strony partnerów technologicznych.