All

Amazon Echo — dowiedz się więcej!

Jeśli lubisz nowinki technologiczne i gadżety, to z pewnością Amazon Echo jest czymś, co Ci się może spodobać. Ale co to takiego? Do czego można wykorzystać to urządzenie? W czym może Ci ono ułatwić życie? Dziś zaprezentujemy Ci bliżej Amazon Echo i powiemy wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym urządzeniu.

Jak wygląda Amazon Echo?

Amazon Echo ma obecnie bardzo popularny minimalistyczny wygląd, przypomina nieco stojącą pionowo czarną tubę z efektownym oświetleniem krawędziowym. Ta ładnie zaprojektowana obudowa zawiera dość skomplikowaną elektronikę sterującą aż siedmioma mikrofonami, głośnikiem wysokotonowym oraz niskotonowym (subwooferem). Oczywiście pierwsze skojarzenie mamy z zaawansowanym głośnikiem, ale jednak to urządzenie oferuje o wiele więcej opcji. Nawet pomimo pozornie niezbyt imponującej konfiguracji sprzętowej.

W obudowie kryją się bowiem dość podstawowe podzespoły, takie jak procesor ARM Cortex A8, 256 MB pamięci RAM oraz pamięć dyskowa o pojemności 4GB. Nie ma tutaj układu graficznego, bo nie jest potrzebny — Amazon Echo nie wyświetla obrazu, jedynie emituje dźwięk. Za to dość rozbudowane są możliwości komunikacji, jako że Amazon Echo obsługuje nie tylko WiFi w standardzie 802.11 w odmianach a, b, g i n, ale także Bluetooth.

Co oferuje nam Amazon Echo?

Tak naprawdę cała siła Amazon Echo kryje się w oprogramowaniu tego urządzenia, wśród którego najważniejszym elementem jest asystentka głosowa znana jako Alexa. Jest to niezwykle zaawansowana usługa, która potrafi rozpoznawać polecenia głosowe wydawane z dowolnego praktycznie powodu, a następnie je wykonać. Ponadto samo urządzenie Amazon Echo to inteligentny głośnik, który może otrzymywać sygnał audio z wielu różnych źródeł i następnie odtwarzać dźwięk.

Oznacza, to że możesz podpiąć Amazon Echo do telewizora, kina domowego, zestawu HiFi, konsoli do gier, a nawet do swojego telefonu. Co więcej, dostępne są opcje zarówno połączenia przewodowego, jak i bezprzewodowego. Naturalnie obsługiwana jest także szeroka gama urządzeń wyprodukowanych przez firmę Amazon, takich jak na przykład Fire TV.

Obecnie Amazon Echo występuje w kilku różnych odmianach i generacjach. Nie będziemy się szczegółowo rozpisywać o każdej z nich, opiszemy bowiem całą rodzinę urządzeń w ogólności, zaznaczając tylko najważniejsze aspekty, o ile to będzie konieczne. Faktem oczywistym wydaje się być to, że im nowsza generacja, tym więcej możliwości i funkcji w zasięgu ręki (lub telefonu). Czy koniecznie potrzebujesz wszystkich z nich, czy też lepiej zaoszczędzić trochę pieniędzy i zakupić tańszą wersję? W tym niestety Ci nie pomożemy, tutaj decyzję musisz podjąć samodzielnie w oparciu o własne potrzeby i oczekiwania.

Alexa napędza Amazon Echo

Jak wspomnieliśmy powyżej, Amazon Echo to nie tylko zwykły głośnik. Jest to inteligentne urządzenie dysponujące asystentem Alexa. Jeśli nie miałeś do czynienia wcześniej z Alexą, to być może dobrym przykładem będzie Asystent Google, który ma dość podobne możliwości. Alexa może na przykład zaprezentować Ci prognozę pogody, zaproponować optymalny ubiór, odtworzyć ulubioną muzykę, przeczytać na głos najnowsze wiadomości, rozwiązać jakieś zadanie matematyczne, odpowiedzieć na pytanie z geografii, podać numer telefonu do interesującego Cię sklepu lub firmy, opowiedzieć o osiągach samochodu, o którym właśnie rozmawiasz z kolegą, podać Ci wyniki meczów piłkarskich. W zasadzie możliwości są nieograniczone.

Te nieograniczone możliwości stają się szczególnie dobrze widoczne, jeśli Twój dom jest wyposażony w instalację typu SmartDom czy coś w tym stylu — czyli w uproszczeniu jest domem inteligentnym. Możesz wtedy spiąć Alexę ze wszystkimi instalacjami w swoim domu, w efekcie czego możesz głosowo sterować na przykład światłami lub klimatyzacją. Alexa będzie w stanie powiedzieć Ci, kto stoi przed drzwiami i się do nich dobija (jeśli dysponujesz kamerą wideo, przed wejściem oprogramowanie przechwyci obraz i rozpozna postać na zdjęciu). Możesz nakazać zgaszenie świateł na piętrze lub ustawienie klimatyzacji na określoną temperaturę. Możesz także nakazać rozpoczęcie seansu interesującego Cię filmu na Twoim telewizorze. Ba, jeśli lubisz gry hazardowe i regularnie grywasz w online sloty lub hazardowe gry w karty, to Amazon Echo może nawet pobawić się z Tobą i pełnić rolę krupiera!

Jakość dźwięku i inne opcje

Oczywiście jednym z głównych zastosowań Amazon Echo będzie odtwarzanie dźwięku. Jak więc wypada to urządzenie pod tym względem? Cóż, tutaj musimy powiedzieć, że bardzo dobrze, o ile weźmiesz pod uwagę cenę tego urządzenia oraz to, że nie jest ono wyłącznie wysokiej jakości głośnikiem, a sprzętem multifunkcyjnym. Mamy tutaj na myśli, że jeśli jesteś typowym użytkownikiem, to bez wątpienia Amazon Echo spełni Twoje wszystkie oczekiwania (ale nie spodziewaj się cudów), natomiast audiofile i osoby zwracające uwagę na wszystkie aspekty techniczne głośników bez wątpienia poczują się rozczarowane. Pamiętaj, że mówimy o urządzeniu kosztującym mniej więcej 300 PLN, nie jest to więc głośnik klasy Hi-Fi, ale urządzenie z niskiej lub średniej półki jakościowej.

Za to dużym plusem jest to, że począwszy od drugiej generacji Amazon Echo, potrafi stworzyć dźwięk przestrzenny. Oczywiście nie w pojedynkę — ale jeśli dokupisz drugie takie urządzenie, to bez problemu uaktywnisz tryb stereo, a maksymalny możliwy układ to 5.1 wymagający skonfigurowania sześciu identycznych głośników. O ile nie podejrzewamy nikogo o kupno aż sześciu sztuk Amazon Echo, to jednak tryb stereo oparty o dwa urządzenia naszym zdaniem jest całkiem sensowny i warto go rozważyć.

Podsumowanie

Czy warto kupić Amazon Echo? To oczywiście zależy od Twoich indywidualnych upodobań i potrzeb. Jeśli liczy się dla Ciebie przede wszystkim jakość dźwięku, to w tej kategorii cenowej dobry soundbar lub głośnik stojący zagra nieco lepiej. Nie będzie przepaści, ale różnicę wychwyci nawet niewprawne ucho. Nie chcemy tutaj powiedzieć, że Amazon Echo gra słabo lub nieczysto — jest wręcz przeciwnie, jak za 300 PLN gra to naprawdę bardzo dobrze, ale i tak można znaleźć lepsze opcje.

Jeśli zależy Ci na asystencie Alexa i zamierzasz korzystać z tego rozwiązania często, to nie znajdziesz na rynku nic lepszego, niż Amazon Echo!

Leave a Reply

Back to top button